Kollajen

Kollajen Nedir?

“Tutkal” anlamına gelen “kólla” kelimesinden türetilen adı nedeniyle bir tür “tutkal” olarak da düşünülebilir. Kemikler, deri, kas, tendon ve bağ, hatta gözler ve dişler dahil olmak üzere hemen hemen her organın en önemli yapı taşlarından biridir.

Kollajen Ne Yapar?

Bilinen 28 çeşit kollajen vardır. Üç ana tip; 1, 2 ve 3 tipidir. Bu tür kollajenler vücudumuzdaki toplam proteinin yaklaşık %80-90’ını oluşturur.

Tip 1: Vücuttaki kollajenin çoğunluğunu oluşturur.
Cilt, kemik, tendon, bağ dokusu ve dişler için yapı sağlar.

Tip 2: Elastik kıkırdakta bulunur.
Bağ dokularında kıkırdak oluşumuna yardımcı olur ve eklem sağlığını korur.

Tip 3: Kasların, organların ve arterlerin yapısını destekler. Cilde esneklik ve sıkılık verir.

Yaşlandıkça, vücut daha az ve daha düşük kaliteli kollajen üretir. Cildin daha az elastikiyeti, kollajen eksikliğinin en belirgin özelliklerinden biridir. Kemik ve kıkırdak dokusu da yaş büyüdükçe yetersiz olan kollajen miktarı nedeniyle zayıflamaya başlar. Yaralanmalar ve sakatlıklar daha sık görülür.
Kollajenin birçok işlevi vardır. Temel görevi vücuda doku desteği sağlamak ve cilde yapısal güç, esneklik ve sıkılık kazandırmaktır. Başka bir görevi de doku ve organları canlı ve esnek tutmaya yardımcı olmaktır.

Kollajenin Faydaları Nelerdir?

Cildi güzelleştirir.
Yaşlanma belirtilerini azaltır ve daha genç görünmeye yardımcı olur. Deride yeterli miktarda olduğunda, daha parlak ve canlı bir cilt garanti eder. Kırışıklıkları, yaşlanma ile ciltte oluşan gevşemeleri ve cilt kuruluklarını önler.

Kemik ve eklem sağlığını geliştirir.
Kemikler esas olarak kollajen ve kalsiyumdan oluşur. Bu iki madde kemikleri hem güçlü hem de esnek hale getirir. Kollajen ayrıca dizler, kalçalar, omuzlar gibi çeşitli eklemlerin akışkanlıkla hareket etmesine izin verir. Bir eklemin ana işlevi iki veya daha fazla kemiği bağlamaktır; ancak bu kıkırdak, bağlar ve tendonlar olmadan acı verici olacaktır. Kollajen, tüm bu bağ dokularının ana bileşenidir.

Tırnakları, saçları ve dişleri güçlendirir.
Tırnak, saç ve dişlerin yapı taşıdır. Saç dökülmesini önler ve tırnakları güçlendirir. Diş sağlığında da etkilidir. Dişeti durgunluğu, dişeti kanaması gibi riskleri azaltır.

Sağlıklı saçlar yaratır.
Sağlıklı ve güçlü saç köklerinin büyümesini sağlar. Gür ve dolgun saçlara sahip olmaya yardımcı olur. Aynı zamanda, saç dökülmesi, saç inceltme gibi sorunları tedavi eder.